Jeden z bywalców Buzz poprosił mnie pewnego razu abym zamiast wdawać się w mętne rozważania polityczne napisał coś o grupie renormalizacji. Osoba ta sądziła że się na tym znam, co jest przykładem zdania prawdziwego dotyczącego przeszłości, i należy do logiki wielowartościwej – bo obecnie nie jest ju zdaniem prawdziwym. Jeden z wpisów w cyklu opatzyłem wówczas dodatkowym komentarzem w postaci wyłaczenia odpowiedzialności. Miał on taki kształt: Wyłączenie odpowiedzialności ;-): autor głęboko ( no bez przesady) wierzy że to co napisał to nie wierutne brednie, ale też od 10 lat brak mu zawodowego kontaktu z tą dziedziną wiedzy. Proszę o tym pamiętać…zwłaszcza w tym co nastąpi.” Owo wyłaczenie odpowiedzialności jest nadal aktualne. Nie znam się, nie umiem, ale lubię sobie popisać wieczorami.

    Dalej utyskiwania: „Im bardziej zagłębiam się w tematykę GR tym bardziej widzę, jak trudno ją popularyzować. Najprostsza sprawa – podanie przykładu – musi utonąć w technicznych szczegółach, większość wyrażeń jest kiepsko zdefiniowana, na przykład różne całki, są rozbieżne i wymagają regularyzacji co wprowadza dodatkowe parametry. Ich liczba jest przy tym tak wielka, a wyrażenia tak długaśne, że bez diagramów Feynmana nie rozbierjosz.” – i to nadal prawda stąd blog na wordpress z obsługą wzorów w LaTeX wydaje się lepszym miejscem do publikacji niz buzz… „Wydaje się jednak że fizyka statystyczna lepiej się tu nadaje do dydaktyki. Aby podkręcić atmosferę wspomnę, że w przykładach będę pisał o renormalizacji w turbulencji..” co będzie wymagało diagramatyki. 

    Postanowiłem skopiowac tutaj wpisy z Buzza – te które miały swoją dskusję – razem z dyskusją. Cel tej operacji jest dwojaki – chciałbym ocalić co napisałem – bo sie napracowałem ( a szkoda że wspomniany powyżej winowajca zlikwidował swoje konto na buzz i zniknął był przez to swoje komentarze co widać w dyskusjach). Drugi cel jest trochę zakamuflowany, wygrzewa się i na razie niewarty jest wzmianki – może poza jednym hasłem: grupa renormalizacji jest monoidem, półgrupą z jedynka i ma dwa generatory…

    Poniżej nastepują rzeczy z buzz które zostały opublikowane 23 kwietnia 2010 r.

    Postanowiłem napisać coś o grupie renormalizacji. Temat jest jednak szeroki i obliczeniowo złożony na tyle, że autor nie czuje się na silach przeprowadzić samodzielnie obliczeń, no może poza bardzo prostym przykładem który mam nadzieje się pojawi na blogu ( ale kto to wie kiedy?). Aby zrozumieć sens stosowania grupy renormalizacji (która tak naprawdę jest półgrupą;-), musimy zacząć od fizycznego komentarza. Komentarz jest konieczny bowiem metoda ta, bez owego komentarza wyda się każdemu arbitralna i nieumocowana. Tymczasem ma ona głęboki związek z zjawiskami krytycznymi jak przejścia fazowe ( choć jej stosowanie nie ogranicza się wyłącznie do nich – patrz teoria pola).

    Pasowałoby podać jakieś kierunki w których będzie szło to wprowadzenie więc może ujmę to w punkty które będą tytułami kolejnych wpisów:
1. zjawiska krytyczne
2. grupa renormalizacji ogólnie
3. dwa przykłady zastosowania grupy renormalizacji przez machanie rękami i bez
4. nieco o grupie renormalizacji w fizyce.

 

    Powyższy plan okazał się zbyt ambitny z wielu powodów, wśród których niedostatki techniczne Buzz były całkiem istotne. Obecnie na blogu jestem w stanie umieścić obrazki w tekście co pozwoli mam nadzieję użyć diagramatyki Faynmanna. Nie sądzę bym zdołał się porwać prędko na kompetentne napisanie tekstu 4. Sądzę jednak że powinien zostać zaanonsowany dla zwiększenia motywacji – może kiedyś powstanie?

Reklamy